Ostrov Kréta v Řecku

Ostrov Kréta se může pyšnit několika nej. V první řadě je největším z ostrovů, náležejících k Řecku. Z pohledu turistiky je pak Kréta též ostrovem nejrozmanitějším. Průzračně čisté a tyrkysově modré moře, dlouhé písečné pláže, drsné hory ve vnitrozemí a množství dalšího přírodního bohatství. To vše přitahuje na ostrov Kréta každoročně desetitisíce turistů ze všech koutů světa.

Pověst říká, že právě Kréta byla rodištěm nejvyššího a nejmocnějšího z řeckých bohů Dia. Není ale jediným bohem, který má na Krétě kořeny. Své stopy zde tu zanechaly třeba i bohyně Europa, Ariadna a další. Rozmanitost ostrova Kréta se však netýká pouze starořecké mytologie. I geograficky nabízí ostrov turistům několik zajímavostí. Jednou z nich je možnost zaplavat hned ve 2 mořích. Severní část Kréty totiž omývají vody Egejského moře. Naproti tomu jižní pobřeží už náleží k moři Libyjskému.

Zeměpisně se Kréta řadí k těm jižně situovaným ostrovům Egejského moře. Jde tudíž o jedno z nejteplejších míst v Evropě. Jistota hezkého počasí a slunečního svitu po celý den je v letoviscích ostrova na Kréta během léta takřka stoprocentní. Během letní turistické sezóny zde téměř vůbec neprší. A denní teploty vzduchu se drží nad bezpečně nad 25 stupni Celsia.

Na jih ostrova směřují na dovolenou na Krétu v první řadě aktivní až akční jedinci. Jde o turisty, kteří ani během své dovolené nevydrží dlouho na jednom místě. Podél severního pobřeží Kréty se nenachází moc pláží. Zdejší hory však naopak doslova lákají k pěší turistice a horolezectví. Příkré skalní stěny tu obvykle končí až u mořské hladiny. Turistům, kteří v této části ostrova Kréta vystoupají až na vrchol, nabídnou úchvatné výhledy po okolí. A to nejen na ostrov samotný, ale i nekonečnou a temně modrou mořskou hladinu.

Na druhou stranu severní břehy ostrova Kréta s jistotou uspokojí ty z turistů, co chtějí o své dovolené v poklidu relaxovat. Typicky třeba lenošit na plážích s jemným pískem a koupat se ve vyhřátém moři. A kteří si také chtějí v Řecku vychutnat dostatek slunečního svitu. Pro ty, co na ostrov Kréta přijedou odpočívat, je krétské severní pobřeží skutečným rájem na zemi. Navíc v jižní části Kréty se nachází hezká řádka lokalit, jež se mohou chlubit téměř ideálními podmínkami k potápění. Působivé poklidné zátoky a malebné vesničky pak přirozenost a jedinečnost Kréty jen podtrhují.

Zkušení znalci Řecka moc dobře vědí, kdy se na Krétu vypravit. Vzhledem k jižní poloze jsou totiž ideálním obdobím k návštěvě ostrova Kréta měsíce září a říjen. Horké středomořské slunce už tolik nepálí a moře je po letní sezóny krásně prohřáté. Na vyhlášených krétských plážích a ani v okolí památek už dávno nejsou spousty turistů tak jako v období hlavních školních prázdnin. Turisté si v tomto čase mohou bezezbytku a takřka neomezeně užívat celého ostrova Kréta.

Neprávem často opomíjeným aspektem dovolené na ostrově Kréta je i zdejší vyhlášená kuchyně. Krétská gastronomie získala za posledních několik dekád pověst kuchyně mimořádně chutné a především zdravé. Hlavním základem krétského stravování je vysoce kvalitní olivový olej. Do spousty pokrmů jsou také přidávány nejrůznější čerstvé bylinky a zelenina, pocházející přímo z Kréty. Na mnoha místech je možno navštívit prvotřídní restaurace, nabízející regionální kuchyni, připravovanou z čerstvých ingrediencí. Ovšem v spolu s rozvojem moderního cestovního ruchu bylo už na Krétě otevřeno několik specializovaných restaurací se zahraniční kuchyní.