Kalymnos v Řecku

Ostrov patřící Řecku Kalymnos se nalézá v Egejském moři a je čtvrtým největším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanesos (též Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí bohatou minulost, což jasně dokazuje celá řada různých archeologických památek, které jsou roztroušeny po celém ostrově. Vedle nich turistům skýtá velké množství takřka dokonalých pláží a romantické ostrovní vesničky lákají k toulání se po setmění. Ostrov je též známý pěstováním mořských hub a kvůli vyhlášeným lezeckým terénům ho velmi často vyhledávají příznivci horolezectví.

Ostrov leží poblíž tureckého pobřeží, na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Je hojně zarostlý bujnou vegetací a jeho povrch je poměrně skalnatý. Podél západního pobřeží se nacházejí malebné zastrčené zátoky a pláže, východ naopak životem nehýří a je zde málo vegetace. Celková rozloha ostrova je cca. 100 kilometrů čtverečních. Zdejší klima je klasicky středomořské. V průběhu sezóny se turisté na ostrově budou vyhřívat při příjemných 30°C a srážky jsou zde jen skutečně výjimečné.

Hlavním městem na ostrově je Pothia, občas nazývaná Kalymnos. Právě zde je ve všech jeho koutech cítit, že ostrov se nachází v srdci lovu mořských hub. Během procházek zde turisté nacházejí celé řady prodejen a stánků, které tento suvenýr nabízejí. Jen je důležité se nenechat oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba mívá tmavé zabarvení a velké množství průduchů.

Ostrov Kalymnos ovšem turistům poskytuje celou řadu dalších míst, která se určitě vyplatí navštívit. Za všechny stojí za zmínku např. dřívější hlavní město Chorio s středověkým hradem a troskami starobylého kostela.

Mirties a Masouri jsou velmi populární díky svým prvotřídním plážím, příjemným zážitkem je též návštěva nedalekého ostrova Telendos. Pro horolezce je jeho návštěva doslova povinností. Je zde přes 40 sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Prudké vápencové skály sem vábí příznivce z celého světa. Dovolená na Kalymnosu je pro horolezce lákavá i proto, že se mohou po překonání některé ze zdejších stěn vykoupat v prohřátém moři a zrelaxovat na místních plážích.