Kalymnos v Řecku

Jením z ostrovů, náležejících k Řecku, je i Kalymnos. Nalézá se v Egejském moři východním směrem od řecké pevniny. Kalymnos je čtvrtým největším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanesos. Název Dodekanesos bývá do češtiny překládán jako Dvanáctiostroví. Chlubit se může především bohatou minulostí. Tu jasně dokazuje celá řada různých archeologických památek, které jsou roztroušeny po celém ostrově. Vedle nich skýtá Kalymnos turistům také velké množství takřka dokonalých pláží.

Kalymnos si turisté oblíbili v první řadě kvůli zdejším plážím a příjemně prohřátému moři. To však není vše, co láká jednotlivce, páry i celé rodiny k návštěvě Kalymnu. Kupříkladu romantické ostrovní vesničky lákají k toulání se po setmění. Kalymnos je též známý pěstováním mořských hub. A kvůli vyhlášeným lezeckým terénům vyhledávají Kalymnos velice často též příznivci horolezectví.

Ostrov Kalymnos leží poblíž tureckého pobřeží ve východní části Egejského moře. Rozkládá se na půli cesty mezi ostrovy Kos a Leros. Jeho povrch je hojně zarostlý bujnou vegetací. Vnitrozemí Kalymnu je poměrně skalnaté. A skály často zasahují až k pobřeží. Podél západního pobřeží ostrova Kalymnos se nacházejí malebné zastrčené zátoky a pláže. Naopak východ ostrova společenským životem takřka nehýří a je zde i málo vegetace.

Celková rozloha ostrova Kalymnos je asi 100 kilometrů čtverečních. Zdejší klima je typicky středomořské. V průběhu hlavní turistické sezóny se budou turisté na ostrově vyhřívat při příjemných 30°C. A rozhodně se nemusejí bát, že by jim dovolená na řeckém ostrově propršela. Srážky jsou totiž na Kalymnu skutečně jen výjimečné.

Hlavním městem ostrova je Pothia. Toto město ale bývá někdy nazýváno Kalymnos. A právě v Pothii je ve všech koutech cítit, že ostrov se nachází v samém srdci lovu mořských hub. Během procházek po Pothii nacházejí turisté řadu prodejen a stánků, které tento suvenýr nabízejí. Jen je důležité se nenechat oklamat a vybrat si ten správný. Kvalitní mořská houba mívá tmavé zabarvení a velké množství průduchů.

Ostrov Kalymnos ovšem turistům, kteří se v jeho letoviscích rozhodli strávit svou letní dovolenou, poskytuje řadu dalších míst, která se určitě vyplatí během pobytu na Kalymnu navštívit. Za všechny stojí za zmínku například původní hlavní město Chorio. V Choriu je k vidění kupříkladu středověký hrad nebo trosky starobylého kostela.

Prázdninová střediska Mirties a Masouri jsou mezi turisty velmi populární. A to zejména díky svým prvotřídním plážím. Příjemným zážitkem je též návštěva nedalekého ostrova Telendos. Pro horolezce je cesta na Telendos doslova povinností. Je zde přes 40 různě obtížných sektorů k lezení. Vhodná doba k provozování tohoto sportu je jaro. Strmé vápencové skály sem vábí příznivce horolezectví z celého světa. Dovolená na ostrově Kalymnos je pro horolezce lákavá i z toho důvodu, že se mohou po překonání některé ze zdejších stěn vykoupat v prohřátém moři a dokonale zrelaxovat na místních plážích.