Ostrov Zakynthos v Řecku

Prý nejkrásnější ostrov v Jónském souostroví je známý ostrov Zakynthos. Je možné jej bez zbytečných slov popsat jako bohatý a zelený kus země, na kterém se v údolích schovávají romantické horské vesnice a celá řádka klášterů. Hlavní město ostrova bylo pojmenováno stejně jako ostrov samotný, tedy Zakynthos. Jméno je odvozeno od divokých hyacintů, jež tu na ostrově každým rokem na jaře kvetou téměř na každém kroku.

Na Zakynthosu jistě nebude dlouhá chvíle těm, kteří milují přírodu a rádi ji poznávají. Proslavenou jedinečností ostrova je pláž Xigia. Jde o malou pláž z oblázků, nedaleko které tryská pod vodou síra. Voda se tu barví doběla, je hodně cítit sirnatými sloučeninami a má balneoterapické účinky. Romantici, pro které byla last minute dovolená na Zakynthosu volbou, jak prožijí za dobré peníze čas volna a odpočinku, se zase často vydávají ke skalám Mizithres, které jsou spojeny s bájemi o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva by měla zajistit lásku po celý zbytek života.

Na ostrově se též nachází nejrozsáhlejší ZOO v jihozápadním Řecku. Vystavovány tu jsou stovky nejrůznějších zvířat od obojživelníků přes ptáky až po savce. Park nese název Kamenný Askos a jeho procházku by si neměl žádný návštěvník Zakynthosu nechat ujít.

K lenošení doslova zvou ty nejpřitažlivější pláže s sněhově bílým pískem. Tou nejvíce oblíbenou je Navagio (také pláž Ztroskotání), na níž se turisté mohou vyřádit v tyrkysově zbarveném moři, ze kterého mohou až bolet oči.

Symbolem ostrova je však želva Caretta Caretta. Ta na ostrov každým rokem přiláká celé zástupy zvědavých turistů, protože se na zdejších plážích v průběhu léta rozmnožuje a na plážích klade svá vajíčka. Vzhledem k velké návštěvnosti ostrova se však stala ohroženým druhem a je legislativně chráněná. Setkání se želvami je možné absolvovat na jihu ostrova, avšak je nutné mít na paměti, že vzhledem k jejich výskytu jsou v těchto místech zakázány jakékoli vodní sporty. Za želvami se denně pořádají i výpravy lodí a návštěvníci si tak mohou prožít plavání s těmito vzácnými tvory.