Ostrov Rhodos v Řecku

Bájný ostrov Rhodos bývá řazen do skupiny Dodekanéských ostrovů na západě Řecka, mezi nimiž jde o největší ostrov. V celořeckém měřítku je pak čtvrtým největším ostrovem.

Je omýván Egejským mořem ze severu a Středozemním mořem z jihu. Mezi severní částí Rhodu a tureckou pevninou leží asi 10 kilometrů široký průplav. Cestovateli je Rhodos velmi často volen jako místo pro dovolenou nejen kvůli svým památkám, ale i pro stálé teplé podnebí.

Podél severního pobřeží fouká často poměrně silný vítr, tudíž sem obvykle míří příznivci surfování a kiteboardingu. Pláží pokrytých pískem je v této části ostrova poskrovnu, většina z nich jsou oblázkové a kamenité. To, že se zde na plážích nenachází písek, je ale současně důvodem, proč je podél severního pobřeží ostrova moře tak nádherně čisté a přímo ideální k potápění nebo šnorchlování.

Na obdivovatele památek tady čekají dvě zříceniny hradů Kritini a Monolithos. Z obou je překrásný výhled na moře a okolní ostrůvky. Při cestě do hlavního města ostrova se vyplatí navštívit zeměpisně pozoruhodné místo, kde se mísí vody Středozemního moře a moře Egejského.

Na východním pobřeží se nalézají především pláže se zlatavým pískem. Právě proto zde bylo postaveno daleko více hotelů a dalších kapacit sloužících k ubytování turistů než v západní části ostrova. Jako cíl svého zájezdu na Rhodos si východní region vybírají hlavně rodiny s dětmi, protože ze zdejších pláží je do moře jen pozvolný vstup.

Na plážích si lze vyzkoušet řadu vodních sportů a nejrůznějších druhů zábavy jako je let na padáku za motorovou lodí či jízda na banánu. Mezi nejpopulárnější střediska východní části ostrova patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Byla by škoda nevidět, jak vypadá pěkná dlouhá pláž s jemným pískem Tsambika. Protože se u ní nenachází žádný hotel, turisté se k ní dopravují vypůjčenými automobily či skůtry. Na pláži však bylo vybudováno zázemí pro strávení příjemného dne jako jsou restaurace a bary. A samozřejmě tu nechybí sprchy.