Ostrov Rhodos v Řecku

Bájný ostrov Rhodos bývá geograficky řazen do skupiny Dodekanéských ostrovů. Dodekanésy, do češtiny překládané jako Dvanáctiostroví, jsou k nalezení na východě Řecka ve vodách Egejského moře. Mezi nimi je Rhodos vůbec největším ostrovem. V celořeckém měřítku pak patří ostrovu Rhodos, co do velikosti, čtvrté místo. Před ním už je pouze Kréta, Evia a Lesbos.

Rhodos je omýván Egejským mořem ze severu a Středozemním mořem z jihu. Mezi severní částí Rhodu a tureckou pevninou leží jen asi 10 kilometrů široký mořský průliv. V komunitě turistů a cestovatelů je Rhodos velmi často volen coby místo pro dovolenou nejen kvůli svým památkám, ale i kvůli stálému a příjemně teplému podnebí, jež zde po celý rok panuje.

Podél severního pobřeží ostrova Rhodos fouká často poměrně silný vítr. Proto sem na dovolenou obvykle míří příznivci sportů, které ke svému provozování vyžadují stálý a vydatný vítr. Největší oblibě se tu těší surfování a kiteboarding. Pláží s písčitým povrchem je podél severního pobřeží ostrova Rhodos poskrovnu. Většina severorhodských pláží se řadí mezi oblázkové až kamenité. To, že se zde na plážích nenachází žádný jemný písek, je ale současně důvodem, proč bývá moře podél severního pobřeží ostrova Rhodos moře tak nádherně čisté. Průzračně čistá voda je tu přímo ideální k potápění nebo šnorchlování.

Na obdivovatele památek čekají v severní části ostrova Rhodos hned dvě zříceniny hradů. Jejich jména jsou Kritini a Monolithos. Z obou z nich je překrásný výhled nejen na moře, ale i okolní ostrůvky. Při cestě do hlavního města ostrova Rhodos se určitě vyplatí navštívit i geograficky pozoruhodnou lokalitu. Jde o místo, kde se mísí vody Středozemního moře a moře Egejského.

Na východním pobřeží ostrova Rhodos jsou k nalezení naopak pláže s jemným a zlatavým pískem. Právě proto zde bylo v minulosti postaveno daleko více hotelů a dalších kapacit, sloužících k ubytování turistů, než v západní části ostrova. Jako cíl svého zájezdu na Rhodos si východní region Rhodu vybírají v současnosti hlavně rodiny s dětmi. Mimo jiné i proto, že ze zdejších pláží je do moře jen pozvolný vstup. Ten je ke koupání a cachtání v moři malých dětí ideální.

Na plážích v jižní části ostrova Rhodos je možné si vyzkoušet celou řadu vodních sportů. Aktivní jedinci se tady mohou věnovat nejrůznějším druhům zábavy jako je let na padáku, taženém motorovým člunem, či jízda na banánu. Mezi nejpopulárnější turistická střediska východní části ostrova patří Lindos, Faliraki a Kolymbia.

Pokud už ostrov Rhodos někdy navštívíte, určitě by byla škoda nevidět na vlastní oči, jak vypadá pěkná dlouhá pláž s jemným pískem Tsambika. Protože se u ní nenachází žádný hotel, turisté se k ní většinou dopravují vypůjčenými automobily či skůtry. Na pláži Tsambika však bylo vybudováno zázemí ke strávení příjemného dne. K dispozici tu turisté mají obvyklá zařízení, k nimž náleží například restaurace a bary. A samozřejmě nechybí ani sprchy se sladkou vodou.