Ostrov Lesbos

V severovýchodní části Egejského moře, pouze 8 km vzdálen od pobřeží Turecka, leží třetí nejrozlehlejší řecký ostrov Lesvos. Zabírá plochu více než šestnáct set km2 a trvale zde žije skoro 85.000 ostrovanů.

Na ostrově je velmi úrodná zem a to je důvodem, proč bývá ostrov též nazýván “ostrovem oliv”. Na olivovníky tu návštěvníci ostrova budou narážet doslova na každém kroku. Hlavní město nese název Mytilene a jeho návštěvníci si v něm mohou prohlédnou zbytky starobylého města, původní architekturu, muzeum a množství různých kostelů.

Ostrov Lesbos se během posledních několika let prakticky vůbec nezměnil a a snahou místních obyvatel je nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu. Ale i přesto se zde dají najít poměrně rušná letoviska, ideální pro ty turisty, kteří i během své dovolené požadují, aby to i během dovolené všechno tepe a žije. Mezi všemi ostrovy v Egejském moři se může pochlubit největším počtem slunečních dní v průběhu celého roku a v létě se zde teploty normálně pohybují v rozmezí 35 – 40 stupňů.

Lesbos je především hornatý ostrov, ale ani tak netrpí nedostatkem zeleně. Vznikl, stejně jako většina řeckých ostrovů, vlivem sopečné činnosti. To dokazuje milion let starý zkamenělý les, na který se návštěvníci ostrova jezdí dívat do západní části ostrova. Na Lesbos též hodně často míří lidé s kožními a zažívacími problémy, neboť tyto choroby se zde léčí v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Drtivá většina turistů si však ostrov Lesbos volí pro svou dovolenou především kvůli jeho nádherným plážím. Řada z nich byla oceněna modrou vlajkou, což je jen další důkaz o tom, jak čisté opravdu jsou. Mezi těmi nejlepšími stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Molyvos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Po celém dni stráveném na vyhřátých plážích je velmi vítanou možností posedět v některé ze zdejších taveren a k večeři si objednat a pak se rozplývat nad některým z chutných pokrmů připravených z čerstvých ryb.

Lesbos se stal jedním z nejoblíbenějších prázdninových cílů pro milovníky turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž najít tak okouzlující přírodu jako na tomto ostrově. Je zde možné pozorovat skoro 300 druhů v otevřené přírodě žijících opeřenců.