Ostrov Lesbos

V severovýchodní části Egejského moře, vzdálen pouhých 8 kilometrů od pobřeží Turecka, leží ostrov Lesbos. Lesvos, jak také bývá Lesbos nazýván, je co do velikosti třetím největším ostrovem v Řecku. Větší než Lesvos už je pouze Kréta a Evia, někdy označována jako Euboia. Lesbos je domovem více než 85.000 ostrovanů. Lesvos se rozkládá na ploše, přesahující 1.600 kilometrů čtverečních.

Povrch ostrova Lesbos je tvořen velmi úrodnou zemí. Příhodné zemědělské podmínky, které tady panují, jsou důvodem, proč bývá Lesvos občas nazýván též coby ostrov oliv. Na olivovníky tu budou návštěvníci Lesbu narážet takřka na každém kroku. Hlavní město ostrova Lesbos nese název Mytilene. Návštěvníci Mytilene si v centru města mohou prohlédnou zbytky starobylého města, původní architekturu i muzeum. Po celém Mytilene je také roztroušeno množství různých kostelů.

Lesbos se během posledních několika let prakticky vůbec nezměnil. Snahou místních obyvatel je totiž nepodléhat vlivu masového cestovního ruchu a pokud možno uchránit původní genius loci ostrova i do budoucnosti. Ale i přesto se tu dají na ostrově Lesvos najít poměrně rušná letoviska. Ta jsou ideální pro všechny turisty, kteří během dovolené požadují, aby to i v čase zaslouženého volna kolem nich všechno žilo. Mezi všemi ostrovy v Egejském moři se může Lesbos pochlubit největším počtem slunečních dní do roka. V čase hlavních školních prázdnin je tu poměrně horko, během léta se zde teploty zcela běžně pohybují v rozmezí 35 - 40 stupňů Celsia.

Lesbos je především hornatým ostrovem. Ale ačkoliv je povrch Lesbu tvořen převážně skalisky a kamením, netrpí ani tak nedostatkem zeleně. Vznikl, stejně jako většina dalších řeckých ostrovů ve vodách Egejského moře, vlivem sopečné činnosti. To dokazuje mimo jiné i více než milion let starý zkamenělý les. Na tento zajímavý přírodní úkaz se jezdí návštěvníci ostrova Lesvos dívat do jeho západní části. Na Lesbos též hodně často míří lidé s kožními a zažívacími problémy. Tyto choroby se tady léčí v lázeňských zařízeních v oblastech Thermi, Eftalou a v městečku Polichnitos.

Drtivá většina turistů si však Lesbos volí ke své dovolené především kvůli jeho nádherným plážím. Řada z nich byla oceněna Modrou vlajkou. Toto prestižní ocenění je jen další důkaz o tom, jak čisté pláže na ostrově Lesvos opravdu jsou. Mezi těmi nejlepšími plážemi na Lesbu určitě stojí za zmínku například Agios Isodoros, Kagia, Molyvos, Kampos, Nifdad, Mytilene, Plomari, Sigri nebo Skala Kalloni.

Po příjemném dni, stráveném na vyhřátých plážích, je pro mnoho návštěvníků ostrova Lesvos velmi vítanou možností posedět v některé ze zdejších taveren. Turisté s oblibou chodí do místních taveren večeřet. Výběr jídel je skutečně bohatý a pestrý. Stačí si objednat a pak už se jen rozplývat nad některým z chutných pokrmů, připravených z čerstvých ryb či plodů moře.

Lesbos se stal jedním z nejoblíbenějších prázdninových cílů i mezi milovníky turistiky. Jen velmi zřídka lze totiž po světě najít tak okouzlující přírodu jako právě na tomto ostrově. O unikátnosti Lesvu svědčí i třeba skutečnost, že je zde možné pozorovat skoro 300 druhů volně žijících opeřenců.