Ostrov Kos v Řecku

Řecký ostrov Kos, též nazývaný ostrov slavného Řeka Hippokrata dle známého zakladatele moderního lékařství, jež se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře a patří k Dodekanéským ostrovům.

Ostrov Kos má podlouhlý tvar a zabírá plochu téměř 300 kilometrů čtverečních. Jeho délka činí 50 km a jeho šířka kolísá mezi 2 – 10 km. Stálý pobyt zde má kolem 30 tisíc osob, z nichž více než 50% je činná na poli cestování.

Siluetu ostrova tvoří, na rozdíl od většiny zbývajících ostrovů pro dovolenou v Řecku, hlavně nížiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se táhne na jižním břehu. Nejvyšší hora Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 m. Ostrovu dala vzniknout sopečná činnost a proto se tady nalézá spousta termálních pramenů s léčivými účinky a příznivým působením na lidský organismus.

Ostrov Kos má velmi příznivé podnebí. Turisty na ostrov lákají hlavně rozsáhlé písečné a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do hezky vyhřáté mořské vody, malebná subtropická příroda, romantické vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas a také řádné množství pamětihodností a starověkých památek.

V první řadě hlavní město Kos, proslavené středověkou pevností a Hippokratovým platanem, bývá vyhledávaným místem turistů vydávajících se za poznáním. Nejznámějšímu lékaři dějin byla věnována nejznámější památka ostrova Kos Asklépion. Ten se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal největší tehdejší zdravotní institucí a v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Ostrov ale nežije pouze svou slavnou historií, ale též dnešními dny. Široké možnosti nákupů najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech a zábavu a rozptýlení v bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Ostrov Kos bývá obvykle volen coby výchozí bod pro cestu do tureckého Bodrumu, jež je od pobřeží ostrova vzdálen pouhé 4 km.

Štítky: