Ostrov Kos v Řecku

Řecký ostrov Kos bývá někdy nazýván též ostrovem slavného Řeka Hippokrata. Tento světově proslulý zakladatel moderního lékařství se totiž na ostrově před více téměř 2.500 lety narodil. Kos je k nalezení v jihovýchodní části Egejského moře. Spolu s dalšími sousedními ostrovy patří Kos k Dodekanéským ostrovům. Jméno Dodekany bývá do českého jazyka někdy překládáno jako Dvanáctiostroví.

Kos má podlouhlý tvar. Táhne se západu na východ směrem k tureckému pobřeží v délce téměř 50 kilometrů. Šířka Kosu kolísá mezi 2 až 10 kilometry. Kos zabírá plochu téměř 300 kilometrů čtverečních. Stálý pobyt zde má na Kosu registrován kolem 30 tisíc osob. Hlavním zdrojem příjmů obyvatel ostrova Kos je turistika a cestovní ruch. V tomto oboru pracuje dokonce více než 50% ostrovanů.

Siluetu ostrova Kos tvoří, na rozdíl od většiny zbývajících řeckých ostrovů, kam turisté často cestují na dovolenou k moři, hlavně nížiny. Jediné pohoří na Kosu, jež nese název Dikeos, se táhne podél jižního pobřeží ostrova. Nejvyšší hora Mount Dikeos dosahuje výšky 846 metrů. Podobně jako dalším ostrovům v Egejském moři, i Kos vděčí za svůj vznik sopečné činnosti. Tektonická činnost se na Kosu projevuje i v současnosti. Na Kosu vyvěrá spousta termálních pramenů s léčivými účinky. Tyto prameny mají příznivé zdravotní účinky na lidský organismus.

Návštěvníky ostrova určitě potěší, že Kos má velmi příznivé podnebí. Turisty sem lákají hlavně rozlehlé písečné a oblázkové pláže. Z nich se koupající jedinci dostanou do moře pozvolným vstupem do hezky vyhřáté vody. Vnitrozemí Kosu charakterizuje malebná subtropická příroda a romantické vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas. Kos je též bohatý na značné množství antických pamětihodností a starověkých památek.

Ostrov Kos nabízí vedle půvabných pláží a čistého moře i spoustu dalších zajímavých míst. Za návštěvu určitě stojí v první řadě hlavní město Kos. To je situováno na východním cípu ostrova. Mezi turisty se proslavilo svou středověkou pevností a také Hippokratovým platanem. Hlavní město patří k vyhledávaným cílem výletů nejen jedinců, vydávajících se na okružní jízdu za poznáním kolem Kosu.

Ostrované jsou na světoznámého rodáka ostrova Kos právem hrdi. Nejznámějšímu lékaři dějin byla věnována nejslavnější koská památka, svatyně Asklépion. Celý okrsek Asklépion se v dobách největšího rozkvětu Řecka stal největší tehdejší zdravotní institucí. A v jeho útrobách se nalézala Hippokratova lékařská škola.

Kos však nežije pouze svou slavnou historií. Místní dbají o to, aby byl pro návštěvníky atraktivní i v současnosti. Široké možnosti nákupů najdou návštěvníci ostrova v moderních obchodech. Za zábavou a rozptýlením se zase turisté vydávají do bezpočtu barů, restaurací a taveren.

Díky příhodné poloze Kosu je pobyt ve zdejších letoviscích atraktivní i pro turisty, kteří rádi poznávají blízké i vzdálenější okolí svého hotelu. Kos je totiž ideálním výchozím bodem k cestě do tureckého Bodrumu. Bodrum je od pobřeží Kosu vzdálen pouhé 4 kilometry.