Ostrov Ios v Řecku

Mezi nejpopulárnější řecké ostrovy se určitě řadí i ostrov Ios. Patří do skupiny Kykladských ostrovů a nachází se mezi dalšími známými ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Z ostrova Santorini je provozována pravidelná doprava lodí, neboť na Iosu se nenachází letiště. A i když rozloha ostrova dělá jen necelých 100 km2, je velmi navštěvován především kvůli své krásné fauně a flóře na ostrově, romantickým plážím a uvolněnému a poklidnému stylu ostrovního života. Obyvatel zde trvale bydlí pouze něco málo okolo 2.000.

Lodě z Iosu vyplouvají též do Athén, krétského Heraklionu nebo na další okolní ostrovy. Hlavní město ostrova Ios je Chora dovolená v Řecku na ostrově Ios získává mezi turisty na stále větší popularitě.

V minulosti zde bylo hlavním zdrojem příjmů zemědělství, v posledních letech se ale nejdůležitějším odvětvím ostrovního hospodářství stává cestování a služby s ním spojené. Cestovatelé, kteří na Ios zavítají, vyhledávají především pohodu a soukromí a to jim ostrovní pláže s pískem zlaté barvy mohou poskytnout.

Hlavní město je sice zapovězené automobilové dopravě, zato je skvělým místem pro příjemné procházky starobylými uličkami. Chora je proslulá svou architekturou starého Řecka, jejímiž dominantními rysy jsou čistě bílé, hlavně čtverhranými, domky. Město překypuje celou řadou kavárniček, restaurací, taveren a také obchůdků pro nákup suvenýrů.

Na kraji města se do výšky tyčí 12 větrných mlýnů. Blízko nich leží přírodní amfiteátr, ve kterém se pořádají nejrůznější kulturní akce. Právě zmiňované větrné mlýny leží po celém ostrově a jsou jeho jakýmsi symbolem.

Pláže ostrova jsou údajně ty nejhezčí nejen v Řecku, ale prý i v celé Evropě. Návštěvníci mohou v poklidu lenošit a slunit se na více než 70 kilometrech pláží. Průzračně modrá voda ke všemu láká potápěče k objevování místního podmořského života.

Hotely byly nedávno vybudovány především ve středisku Mylopotas. Město leží 1,5 km od hlavního města a ke skvělé relaxaci nabízí pláž s délkou přesahující 1 km. I to je důvodem, proč spousta turistů, přilétající na Ios, rádo tráví dovolenou právě v okolí Mylopotasu.

Štítky: