Ostrov Evia

Řecký ostrov Evia leží ve vodách Egejského moře. V některých atlasech a mapách je však možno jej najít i pod názvem Euboia. Evia je druhým největším ostrovem v této oblasti. Nalézá se u východních břehů Řecka. Evia je zároveň součástí souostroví Sporady. Délka ostrova Evia činí bezmála 180 kilometrů. Počet obyvatel, trvale žijících na ostrově, je asi 220.000.

Již z dálky viditelnou dominantou ostrova Evia je vrchol s názvem Dirfys. Tato hora dosahuje nadmořské výšky 1.750 metrů. Dirfys je současně nejvyšším bodem Evie. Povrch ostrova Evia je z velké většiny hornatý. Tuto skutečnost budou určitě kvitovat všichni milovníci turistiky a pěších procházek. S pevninským Řeckem je ostrov Evia spojen řadou mostů. K přepravě do zdejších letovisek však lze využít třeba i trajekt. Cesta lodí na Evii zabere pouhých 45 minut.

Oblíbené prázdninové městečko Pefki je k nalezení na severním pobřeží ostrova Euboia. Letovisko Pefki dostalo své jméno po borovicích. Tyto dřeviny se vyskytují po celém povrchu ostrova. Návštěvníkům tu za horkých letních dní poskytují příjemný stín jako ochranný štít před horkými paprsky slunce. V prázdninovém středisku Pefki najdou návštěvníci ostrova Evia vše, co by mohli k prožití příjemné a pohodové dovolené vyžadovat.

Na dovolenou do prázdninového střediska Pefki na ostrově Evia se může těšit každý jedinec. Nacházejí zde čisté pláže, průzračné a tyrkysově modré moře, pěší zóny s bary a také spousta typických hospůdek. K nalezení je tu též romantický přístav. Přístav v Pefki je situován v jižní části městečka. Během hlavní sezóny se tu denně pořádají trhy. Na nich se dá, podobně jako v dalších letoviscích na ostrově Evia, zakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a před několika hodinami z vody vytažené čerstvé ryby.

Symbolem městečka Pefki, nejseverněji ležícího letoviska na ostrově Evia, je dlouhá pláž. Na ní je možné zapůjčit si nezbytné plážové propriety jako jsou kupříkladu slunečníky a lehátka. Pláž v Pefki je písčitá. V některých místech se však nacházejí malé oblázky, které pomalu přechází do větších kamenů a skal. Pláž odděluje od Pefki široká promenáda. Ta je ideální pro dlouhé procházky. Strávit nějaký čas s přicházejícím večerem se dá v některé z místních restaurací. Právě v těchto podnicích je možno vychutnat si bezezbytku pohostinnost zdejších lidí. Protože ostrov Evia zahraniční turisté zatím příliš nenavštěvují, je tady možné poznat atmosféru starého Řecka.

Hlavní město ostrova Evia se jmenuje Chalkida. V současné době tu trvale žije asi 50.000 ostrovanů. V Chalkidě se nachází průmyslový přístav. Přístav bývá zajímavou atrakcí pro rekreanty, kteří do těchto míst zavítají během procházky podél západního pobřeží ostrova Evia. Další zajímavostí je průplav Evripos. Tento průplav má šířku pouhých 40 metrů. V samotné Chalkidě rozhodně stojí za to absolvovat prohlídku starého města, zdejších muzeí nebo se projít se podél pobřeží. V této části města byla postavena řada restaurací, kaváren a samozřejmě i hotelů a dalších ubytovacích zařízení.