Ostrov Chios v Řecku

Ostrov Chios je pátým nejrozlehlejším řeckým ostrovem a leží v souostroví Kyklady v Egejském moři. Je nazýván též jako ostrov vůní. Proč? Na celém ostrově rostou jasmíny a pomerančovníky, jež dodávají Chiosu charakteristickou sladkou vůni. Ve všech koutech ostrova rostou ovocné sady, granátovníky, fíky, pomerančovníky, mandarinky, citrony a nachází se tu i pole s divoce rostoucími tulipány. Turisté jsou okouzleni jeho přirozeností a nádherným mořem s křišťálově čistou vodou. Ostrov si sebou nese pestrou minulost a byl dokonce i hlavním místem helénské kultury. Žili tu historičtí velikáni jako byl Homér, Neophytos Vamvas a plno dalších.

Chios je 213 km dlouhý a zabírá plochu téměř 850 km2. Jeho břehy jsou omývány Egejským mořem. Severní cíp ostrova je jen sporadicky osídlen a nachází se tu nejvyšší hora ostrova Mt. Pelinaios, tyčící se do výšky 1.297 metrů. Život na ostrově se točí kolem hlavního města Chio, kde žije většina obyvatel a kde se nachází i přístav. Na Chiosu je k vidění několik starobylých vesniček, stavby jsou v nezměněné podobě, což v turistech zanechává působivý dojmem. Mezi nimi se čas od času najde taverna s chutnými chioskými pokrmy, která už zdálky láká svou příjemnou vůní.

Na Chiosu si turisté mohou volit mezi několika plážemi a vybrat si tu, jež odpovídá jejich požadavkům. Rodiny s dětmi preferují pláže s jemným pískem kvůli svým dětem, mladí turisté rádi tráví čas na plážích s mořskými útesy a pestrým životem pod hladinou. Směřuje sem velké množství příznivců sportů, kteří obdivují místní vlny a provozují windsurfing a surfing. Většina pláží má písečný povrch a pouze málo jich je s oblázky. Nejpopulárnější pláže jsou pravděpodobně Karfas, Mega, Aghia Fotia, Limnionas a pláž Emporios, kde se nachází černé oblázky.

Volný čas na ostrově Chios je synonymem pro dokonalý odpočinek. Pláže jsou poloprázdné, neexistuje zde masová turistika a tak si návštěvníci mohou vychutnávat své soukromí. Od května do října se teploty pohybují kolem třicítky a panuje tu letní sezona. I v průběhu zimy stojí za to ostrov navštívit a vypravit se za poznáním zdejší historie a věnovat se výletům po okolí.