Božská Olympská riviéra

Když se hovoří o Řecku, veřejným tajemstvím mnohých zkušených turistů je paradoxně řecká pevnina. Především pak Olympská riviéra, ležící na úpatí majestátného Olympu. Na turisty tady čekají úchvatné přírodní scenerie, jež překvapí na jedné straně příkrými horami a na druhé straně čisťoučkým mořem a plážemi se zlatavě zbarveným jemným pískem. Davy turistů zde ovšem není třeba očekávat a moře a pláže jsou permanentně téměř dokonale čisté.

Nejnavštěvovanějšími středisky pro dovolenou bývají Nei Pori, Leptokaria, Platamonas a Paralia. Každé ze jmenovaných skýtá svým návštěvníkům množství různých apartmánů, malých hotýlků a samozřejmě hotelů.

Riviéra pod Olympem bývá též nazývána jako Pierie. Zdejší pláže bývají každoročně ohodnoceny modrými vlajkami a riviéra zve nejen rekreanty, preferující poklidnou dovolenou na březích moří, ale i turisty, kteří se rádi pěšky vydávají na vrcholky nedalekých pohoří a vychutnávají si atmosféru časů dávno minulých. Blízké horstvo Olymp si dle řecké mytologie zvolilo dvanáct bohů za svůj domov a právě z jeho vrcholku vládl nejmocnější z bohů Zeus. Okolí hory bylo v roce 1938 prohlášeno za národní park.

Údajně nejkrásnější pláže celé riviéry se prý nalézají kousek od městečka Nei Pori. Nei Pori se nachází u jižního cípu olympských hor. Pro sportovní typy jsou u pláží připraveny atrakce jako je jízda na vodních lyží, let na padáku připojeném za rychlou motorovou lodí a podobné plážové sporty. Na ty nejmenší čeká v centru městečka lunapark, ti větší zase mohou navštívit některý z místních barů, taveren nebo obchodů.

Vzdálené asi 3 km od Nei Pori leží příjemné středisko Platamonas. I na tomto místě panují výborné podmínky pro koupání, moře je zde průzračně čisté. Nad Platamonasem se tyčí k nebi ruina hradu, která dokonale vynikne v čase, kdy se slunce sklání k obzoru. Dokonale si lze pohled prožít během večerní procházky po pobřeží.