Alonissos

V průběhu posledních let se stává hottipem v prezentacích cestovek řecký ostrov Alonissos. Leží mezi ostrovy Skiathos a Skopelos, které bývají velmi často označovány jako diamanty sporadského souostroví.

Na ostrově Alonissos je údajně možné spatřit jedny z nejhezčích západů slunce ze všech středomořských ostrovů. Ostrov je též součástí jedinečného mořského parku. Cesta na a z ostrova je zprostředkovávána loděmi z ostrova Skiathos, kde se nachází i mezinárodní letiště.

Ostrov zabírá pouhých 60 kilometrů čtverečních a přebývá tu něco málo přes 3.000 obyvatel. Pravděpodobně i to je důvodem, proč je ostrov stále ještě nedotčen cestovním ruchem a panuje zde především klid a pohoda.

Na Alonissu se daří celé řadě léčivých rostlin a tak je velmi často označován za přírodní lékárnou. V roce 1992 byl Alonissos uznán za národní park. Ve vodách u ostrova přežívá několik posledních jedinců tuleně středomořského.

Doporučuje se výlet do městeček Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení a od toho roku se administrativa ostrova přesunula do přístavu Patitiri. Obě obce nejen že zdůrazňují bohatou historii ostrova, ale také je zde možné zakoupit suvenýr nebo si dát v některé ze zdejších kavárniček chutnou řeckou kávu. Komu chutnají mořské plody, by neměl minout ochutnávku čerstvých ryb, které zdejší kuchařští mistři výborně upravují na nejrůznější způsoby.