Alonissos

Na dovolenou do Řecka cestuje většina turistů na některý ze známých ostrovů. K nim se řadí Kréta, Rhodos, Korfu a další. V posledních letech se ale stále častěji objevuje v prezentacích cestovních kanceláří, týkající se dovolené na řeckých ostrovech, i nevelký ostrov s názvem Alonissos. Alonissos je k nalezení mezi turisticky známějšími ostrovy Skiathos a Skopelos. Tato dvojice, mezi níž se krčí Alonissos, bývá často v propagačních materiálech označována jako Diamanty sporadského souostroví.

Na ostrově Alonissos je údajně možné spatřit jedny z nejhezčích západů slunce ze všech středomořských ostrovů. To však není vše, co může tento ostrov milovníkům nedotčené přírody nabídnout. Alonissos je totiž též součástí jedinečného mořského parku. Cesta na ostrov a následně i z tohoto ostrova je možná pouze po mořské hladině. O dopravu se tu starají trajekty z ostrova Skiathos. Na Skiathu se totiž nachází nejbližší mezinárodní letiště.

Alonissos zabírá svou plochou pouhých 60 kilometrů čtverečních. Rozhodně tedy nepatří k největším řeckým ostrovům. Trvale žije na Alonissu něco málo přes 3.000 stálých obyvatel. Pravděpodobně i to je důvodem, proč je Alonissos stále ještě prakticky nedotčen moderním cestovním ruchem. Jedince, kteří sem přičestují strávit svou dovolenou, určitě potěší skutečnost, že zde panuje především klid a pohoda.

Na ostrově Alonissos se díky příznivému prostředí daří celé řadě léčivých rostlin. A tak je ostrov velmi často označován za jakousi přírodní lékárnu. V roce 1992 byl Alonissos dokonce uznán za chráněný národní park. Ve vodách u ostrova totiž mimochodem přežívá i několik posledních jedinců vzácného tuleně středomořského.

Tomu, kdo se rozhodne strávit dovolenou na Alonissu, bývá obvykle doporučováno vypravit se na výlet do městeček Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos, podobně jako na dalších řeckých ostrovech v průběhu historie, zničilo v roce 1965 zemětřesení. Od toho roku se administrativa ostrova přesunula do přístavu Patitiri. Obě obce nejen že zdůrazňují bohatou historii ostrova, ale také je zde možné zakoupit různé suvenýry. Nebo si dát v některé ze zdejších kavárniček chutnou řeckou kávu. Komu chutnají mořské plody, určitě by neměl minout ochutnávku čerstvých ryb. Ty zdejší kuchařští mistři výborně upravují na nejrůznější způsoby.